Mleko owsiane – BEE to niezwykle odpowiedni napój zarówno do bezpośredniej konsumpcji, jak również do ciast, deserów, jak również śniadaniowej granoli. W sklepach litrowych kartoników z tymże dobrym trunkiem nie brakuje choćby za 10 złotych. Natomiast można je wykonać samodzielnie, więc po prostu wydoić płatki owsiane. Za grosze. Domowe mleko owsiane wychodzi nie jedynie taniej, jednak również bardziej naturalnie – nie musimy pakować ich w kartonik.

Mleko owsiane

Robione jest z często jedzonego oraz stosowanego owsa zarówno ziarna, jak również płatków. Prezentuje się łagodnym smakiem oraz śmietankową gęstością. Może być wykorzystywane jako zastępnik mleka, wyjątkowo dla osób chorujących na nietolerancję laktozy lub wykorzystujących dietę wegańską, eliminującą jedzenie artykułów źródła zwierzęcego.

Mleko owsiane – skład

Mleko owsiane to artykuł wegański, więc robiony tylko na podstawie roślin. Ma niezwykle delikatny smak, przyjemnie kremową gęstość oraz trochę białawy odcień. Napój tenże ma w sobie wiele błonnika roślinnego, dzięki czemu stanowi dobre urozmaicenie diet odchudzających i oczyszczających system. Co znajduje się w składzie mleka owsianego? Tylko woda i ekstrakt z ziaren owsa. Artykuł tenże jest ekstraktem wszystkich fermentów, zamkniętych w tychże istotnych zbożach. Pomimo że jego skład jest bardzo prosty, cena mleka owsianego może zaskakiwać.

Mleko owsiane oraz jego wartości

Mleko owsiane uzyskiwane jest z płatków owsianych oraz jest teraz niezwykle znanych napojem roślinnym. W smaku trochę podobne jest do mleka sojowego jednak jest trochę lżejsze oraz delikatniejsze, to płyn białawy, rzadki. Jest także niezwykle zdrowe, ma mnóstwo istotnych elementów oraz witamin. Mleko owsiane jest źródłem błonnika, żelaza oraz witaminy A. Ma także witaminę E i lecytynę, wspierającą pamięć oraz koncentrację uwagi. Owies funkcjonuje korzystnie na pracę układu pokarmowego, krążeniowego i nerwowego. To naturalnie też źródło istotnych aminokwasów i łatwo strawnego białka.

Mleko owsiane – wykorzystanie

Mleko owsiane nie jest tak gęste, jak mleko krowie, więc właściwie nie nadaje się do wypieków. Sprawdza się za to dobrze, jako napój pity na zimno (np. z dodatkiem miodu, syropu z agawy czy daktyli), natomiast też jako element potraw wypiekanych, duszonych lub gotowanych. Może stanowić element koktajli lub musli. Bowiem jest dosyć rzadkie, może nie nadawać się do normalnej kawy (sprawi, iż napój będzie trochę rozwodniony), za to pasuje do kaw zbożowych, np. kawy orkiszowej.